تحصیل در کانادا

 

تحصیل در مهد کودک و مدارس کانادا از سن 5 سالگی شروع می شود و تا 18 سالگی ادامه می یابد. امروزه با توجه به کیفیت بالای نظام آموزشی کشور کانادا بسیاری از والدین ایرانی برای سرمایه گذاری روی آینده فرزندانشان مدارس کشورکانادا را جهت تحصیل فرزندانشان انتخاب می کنند. نظام آموزشی مدارس کانادا دقیقا نظام آموزشی مدارس ایران را قبول دارد جهت تحصیل در مدارس بین المللی کانادا وجود یک فرد مقیم و یا شهروند کانادایی بالای 25 سال که قیم نامیده می شود احتیاج است. تحصیل در مدارس کانادا دارای امتیازاتی به شرح زیر است:

 • تحصیل در مدارس تا سن 18 سال بدون مدرک زبان
 • امکان همراهی همزمان والدین بدون داشتن ویزای شنگن
 • امکان اخذ اقامت دائم والدین با تحصیل فرزند در مدارس کانادا
 • هزینه های پایین شهریه مدارس کانادا به نسبت کشورهای دیگر دنیا
 • امکان اقساطی کردن شهریه مدارس
 • امکان تبدیل ویزای همراه به ویزاهای تحصیلی و دوره های زبان
 • امکان دریافت مجوز کار آزاد از طریق ویزای همراه
 • امکان بدنیا آوردن فرزند جدید در کانادا و اخذ شهروندی برای فرزند جدید در خاک کانادا از طریق ویزای همراه برای والدین
 • امکان دریافت مجوز تحصیل برای همراه فرزند با ویزای همراه و امکان رایگان شدن هزینه های تحصیل فرزندان در مدارس برای سال های بالاتر تحصیلی شان
 • امکان افتتاح حساب، خرید و اجاره ملک در کانادا و..

 

گفتنی است از آنجایی که برخی متقاضیان ایرانی وبین المللی ادامه تحصیل درمقطع لیسانس در دانشگاه های کانادا بدنبال Fund, Full-fund&Scholarship هستند و دانشگاه های کانادا معمولا در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس به راحتی به دانشجویان ایرانی و بین المللی بورس نمی دهند و سیاست دادن بورس تحصیلی به دانشجویان بومی خود را دارند و اخذ بورس تحصیلی از دانشگاه های کانادا برای متقاضیان ایرانی و بین المللی نیازمند به داشتن مدرک زبان با نمره بالا، معدل بالا، مقاله های بین المللی و.. می باشند.

تحصیل در مدارس کانادا بهترین و بالاترین فرصت برای اخذ بورسیه تحصیلی پس از پایان تحصیل در مدارس و  ورود به مقاطع کارشناسی و ارشد می باشند به نحوی که متقاضیان ایرانی و بین المللی ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های کانادا با داشتن معدل بالا در دبیرستان های کانادا برای ورود به مقطع لیسانس در دانشگاه های کانادا می توانند از تمامی حق و حقوق مربوط به یک بومی کانادایی در جهت اخذ بورس تحصیلی برخوردار باشد.

 

اسکان در کانادا

 

اسکان در کانادا به 3 دسته زیر تقسیم می شود:

 • Accommodation: همان خوابگاه می باشد که فرزند شما در طول تحصیلی خود درکانادا کنار تمامی هم سن و سال های خود زندگی می کند و تمامی مدارس برای دانش آموزان بین المللی دارای سیستم خوابگاهی به دو صورت on campus  و off campus  می باشد که هزینه ها  آن ها حدودا از ماهی 600 دلار کانادا به بالا شروع می شود. تفاوت آن ها به خاطردور و نزدیک بودن از محوطه مدرسه می باشد و این هزینه را می توان بصورت اقساطی در هر ماه در کانادا پرداخت کرد و معمولا نیاز به پرداخت این هزینه از ایران نمی باشد.
 • Homestay: این سیستم زندگی کردن فرزند شما در طول دوره تحصیلی اش در کانادا در کنار یک خانواده کانادایی که مقیم یا شهروند کانادا است می باشد که تمامی این خانواده ها از جانب مدرسه معرفی می شوند و همگی این خانواده ها از هر لحاظ مورد تایید دولت کانادا می باشند و هزینه های آن ها حدودا از ماهی 800 دلار کانادا به بالا شروع می شود.
 • آخرین سیستم مربوط به همراهی همزمان والدین با فرزند متقاضی ادامه تحصیل در مدارس کانادا می باشد که در این سیستم والدین می توانند آپارتمان و یا خانه مادامی که فرزندشان در حال تحصیل می باشد را یا اجاره بنمایند و یا بخرند و در طول دوره تحصیلی فرزندشان در کانادا در این مکان اسکان یابند و این رنج هزینه ها بسیار متفاوت می باشند.

 

نکات کلیدی

 

نکات کلیدی که باید دانست:

 1. مدارس در کانادا به 3 صورت دولتی، خصوصی و شبانه روزی تقسیم می شوند.
 2. رنج هزینه های مدارس شبانه روزی از 2 دسته دیگر بیشتر می باشد.
 3. طول دوره های تحصیلی در کانادا به مانند ایران است و تقریبا 10 ماه می باشد.
 4. ترم های اصلی مدارس کانادا سپتامبر و ژانویه می باشد.
 5. رنج هزینه شهریه مدارس دولتی و خصوصی تقریبا از 10000 دلار کانادا به بالا در سال شروع می شود که این هزینه فقط شامل شهریه می باشد.
 6. هزینه های بیمه، کتاب های درسی، قیم و… حدودا بین 3000-5000 دلار کانادا در سال می باشد.
 7. هزینه های خورد و خوراک، اسکان، خوابگاه  برای یکسال تحصیلی فرزند بین 5000-10000 دلار کانادا

ویزای تحصیلی

از مهمترین مراحل تحصیل در مدارس کانادا تسلط کافی به روند اجرای پروسه ویزا می باشد با توجه به زمان تخمینی سفارت مبنی بر بررسی پرونده تحصیلی ایرانیان این بازه حدودا 6 هفته محاسبه شده است که البته این زمان با توجه به میزان درخواست های موجود در سازمان مهاجرتی کانادا می تواند کمتر و یا بیشتر باشد لذا با توجه به تجارب ما نسبت به درخواست اخذ ویزای تحصیلی باید در سریعترین زمان ممکن اقدام نمود. مواردی که جهت اخذ پروسه ویزای تحصیلی مورد بررسی قرار میگیرد بطور کاملی شامل رزومه تحصیلی فرد متقاضی، دلایل بازگشت اعم از مالی و عاطفی، استطاعت و مدارک مالی فرد ساپورتر متاضی ادامه تحصیل در کانادا و… است.

توضیحات تکمیلی

به طور کلی اشراف به پیدا کردن مدارس با شهریة مناسب در ایالات مختلف کانادا در اکثر مواقع می تواند کار زمانبر و نیازمند داشتن تجربه تخصصی و شناخت کافی و مناسب به مناطق و محله های کانادا از لحاظ امنیت، دسترسی خوب به مرکز شهر، مراکز خرید و امکان استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی باشد از همه مهمتر با توجه به همکاری صرافی های معتبربا ما در کمترین و سریعترین زمان این امکان را فراهم ساخته ایم که شهریه مدارس فرزندانتان را به حساب بانکی مدارس حواله دهیم.

توصیه ما به والدین گرامی که جهت ادامه تحصیل فرزندانشان مدارس کانادا را انتخاب می کنند بخاطر شانس بالای صدور ویزای همراه و ویزای مدرسه از انتخاب مدارس دولتی تا حد امکان صرف نظر بنمایند و مدارس خصوصی را جایگزین مدارس دولتی بنمایند.